MultiLingual Blog


Chceš sa naučiť cudzí jazyk? A chce sa ti?

7.11.2024

Vždy, keď sa otvorí nový jazykový kurz pre začiatočníkov, mávame plnú triedu nadšených študentov. Všetci sa chcú učiť taliansky, lebo je to krásny jazyk, ľahký, veď koľko slov už poznajú z dovolenky a pesničiek, Fantozzi je zábavný a je to krásna krajina. A tá kuchyňa!  Tých dôvodov, prečo sa naučiť taliančinu, by sa našlo oveľa viacej.. pripomína mi to novoročný ošiaľ vo fitnescentrách. Po novom roku všetci už konečne začneme cvičiť, lebo treba schudnúť, vypracovať si telo do leta do plaviek, žiť zdravo. Cvičenie je naozaj veľmi dôležité pre naše telo, životný štýl.. Ale po mesiaci, dvoch, ostávajú permanentky nevyužité, fitká sa vyprázdnia a život ide ďalej ako predtým, lebo nemáme čas, nakopili sa povinnosti, sme unavení, nebaví nás to.. a rovnako sa rapídne zníži počet študentov v triedach, presne kvôli tým istým dôvodom. Už sa netreba dohovoriť na dovolenke, filmy v taliančine nás už nebavia, so zákazníkmi sa dohovoríme trochu aj po anglicky...

Málokto si dokáže priznať, že cvičiť a učiť sa je tak ťažké a človeku sa to proste nechce. 

Je ťažké sa naučiť cudzí jazyk, žiadny nie je ľahký, všetky sú ťažké. Ale ak viete, čo sa máte ako učiť, stačí si k tomu len pravidelne sadnúť a výsledky sa dostavia, aj keby ste nechceli.

Aby ste sa komplexne naučili cudzí jazyk, treba si nájsť mentora, väčšinou je to lektor jazykového kurzu, ktorý vyberie osvedčenú učebnicu, k tomu odporučí vhodné podcasty a seriály, ktoré treba počúvať/pozerať, k tomu je veľkým pomocníkom aj apka ako Duolingo, Dinolingo pre deti, Ewa, Rosetta.. čokoľvek.

Keď som sa pred 20 rokmi učila taliančinu, bol zázrak, že som vôbec zohnala lektora v našom meste. Museli sme si s ostatnými študentmi telefonovať, aby sa na kurz dostavili všetci piati, inak lekcia nebola, bolo to komplikované ale my sme boli šťastní aj za tie dve lekcie mesačne .. čiže som sa v podstate učila sama doma z dvoch učebníc pre samoukov. Za rok som sa dokázala naučiť komplet slovíčka a gramatiku až po B1 level. Venovala som tomu každý deň maximálne množstvo času. Po roku som odišla bývať do Talianska. Nevedela som rozprávať po taliansky a rozumela som veľmi málo.. ale vedela som výborne čítať a písať, čo mi značne uľahčilo život v zahraničí. Okamžite som sa prihlásila do kurzu taliančiny a našla si tak kamarátov a známych, s ktorými som mohla komunikovať, čím som za pár mesiacov zdokonalila moje komunikačné schopnosti. Potom som sa cítila ako doma, pretože som si dokázala poradiť s akoukoľvek situáciou a nebola som na nikom závislá.

Dnes máme neskutočne veľa možností a materiálov na učenie sa, stačí si len sadnúť a naučiť sa to.

Niečo si prečítať, pozrieť si slovíčka, pozrieť si film so slovenskými titulkami a spoliehať sa, že sa na kurze niečo na nás nalepí, to nikdy stačiť nebude. Potom si len dokola čítame tie isté slovíčka, nerozumieme komplexnému textu, rozprávať nikdy nebudeme, lebo strácame nervy s učením sa tých istých vecí dokola a bojíme sa, lebo je to moc rýchlo a neveríme si.

Učiť sa je ťažké, lebo často nevieme, ako sa máme učiť. Učebnice pre samoukov sú veľmi komplexné a zložité a návšteva kurzu raz za týždeň nestačí. Vždy si teba sadnúť, urobiť si plán a ujasniť si pár krokov.

1.Určite si cieľ

Prečo sa chcem naučiť jazyk? Chcem ísť pracovať do talianska, ísť študovať na univerzitu, chcem rozbehnúť biznis do Talianska, presťahovať sa do domu na pláži.. Alebo ste pozerali Komisára Montalbana strašne sa vám tá taliančina páčila? Do kedy sa chcete naučiť aspoň základy? Za rok? Za dva? Za rok si treba zhodnotiť svoj cieľ, podarilo sa mi dosiahnuť, čo chcem? Pri samoštúdiu neexistujú skúšky ani termíny, nikto a nič vás netlačí a to to je ťažšie dosiahnuť ciele, mobily neustále odvádzajú našu pozornosť, prokastrinujeme. Cieľ sa tak presúva na neurčito a to je chyba.

2. Buďte trpezliví

Za tri mesiace sa cudzí jazyk nenaučíte, za rok by sa to dalo, ak by ste sa každý deň učili tak dve hodiny. Zo začiatku sa naučíte naozaj veľa, budete schopní jednoducho komunikovať, veľa budete rozumieť. Ale tá gramatika a slovíčka sa po troch mesiacoch začnú nabalovať a už sa to nebude tak lepiť ako na začiatku a tu treba naozaj zamakať a bude sa vám zdať, že nič neviete a bude to jeden veľký chaos. Preto treba prekonať túto fázu, najviac študentov skončí práve tu, lebo už treba zabrať a učiť sa a je to veľmi ťažké. Nemajte priveľké očakávania treba sa ozbrojiť trpezlivosťou, inak skončíte tu a budete stále začínať od začiatku a v podstate sa už nič nové nenaučíte. Hovoria tomu “veční študenti”, ale pre mňa sú veční študenti ľudia, ktorí sa neustále učia nové veci a vzdelávajú sa celý život, robia niečo, čo je nevyhnutné, ak chcete byť úspešní v obore.

3. Musíte byť ochotní sa vzdať určitých aktivít

Každý má k dispozícii 24 hodín a je len na nás, ako s tým časom naložíme. Všetci máme povinnosti, prácu, koníčky.. Všetci sme veľmi zaneprázdnení. Treba si na štúdium urobiť čas. Rovnako, ako si vieme urobiť čas, keď sa chceme stretnúť so svojimi priateľmi, keď chceme ísť do kina, na nákup, keď si chceme cez víkend dlhšie pospať, alebo si večer pozrieť film. Dokážeme si zorganizovať čas na tieto aktivity, preto by sme si mali zorganizovať čas aj na štúdium. Polhodina denne stačí. Odložte mobil a vyskúšajte napríklad techniku pomodoro od Francesca Cirilla, kde si nastavíte stopky, na aktivitu a robenie si prestávok.

4. Buďte disciplinovaní a dôslední

Vyhraďte si pravidelný čas na štúdium, každý deň od 7:30 do 8:00 napríklad a zadajte si to aj do kalendára. Aby sa z tejto aktivity stal zvyk. Bez rozmýšľania si tak sadnite k slovíčkam, urobte si cvičenie. Pre mňa bola taliančina radosť, bavilo ma učiť sa, kedykoľvek počas dňa, keď som mala náladu. Ale nie každý to tak má. Naopak privstať si ráno o 5:00, aby som stihla všetko okolo detí a nachystať si prácu, bolo pre mňa niečo nemožné, veľmi som chcela tento zvyk zaviesť do svojho života a dlho som sa odhodlávala, ale poviem vám, keď niečo naozaj chcete, jednoducho to pôjde. Netreba čakať na september, alebo na Nový rok, začnite hneď a hotovo. Prvý mesiac bol perfektný, necítila som únavu, naopak bola som plná energie a myslela si, aké to bolo jednoduché. druhý mesiac som pociťovala neskutočnú krízu a poobedia bola som veľmi unavená, dokonca som uvažovala, že si aspoň cez víkendy pospím.. v žiadnom prípade nepočúvajte, čo v tejto chvíli rozum hovorí. Musíte byť dôslední a disciplinovaní a držať sa svojej predstavy, postupne mozog prestane protestovať a začne spolupracovať.

5. Dôverujte si

Nenechajte sa odradiť okolím, keď sa vás budú pýtať, že čo vymýšľate, načo to robíte, a budú krútiť hlavou, to sú ľudia, ktorí boli v zahraničí maximálne na dovolenke a už dávno všetko vedia, vôbec neriešte. Potom sú takí, čo budú tvrdiť, že to je tak ľahký jazyk, že načo sa to toľko učíte, to sa raz dva naučíte, keď tam pôjdete. To sú tí, čo si vedia objednať pizzu a minerálku v reštaurácii a spýtať sa, koľko niečo stojí a v zahraničí boli maximálne na dovolenke. Ak sa potrebujete poradiť, alebo porozprávať o svojich zámeroch, tento typ ľudí obíďte, lebo vás chcú iba zneistiť, že to, čo robíte nemá zmysel, lebo oni sami v živote nič nedosiahli okrem tárania a diskutovania na Facebooku o medveďoch a antibiotikách. 

Dôverujte si, najmä v komunikácii. My sa tak strašne snažíme rozprávať správne, že radšej ani nerozprávame, to je chyba. Chápem, že nechcete znieť ako 6 ročné dieťa, ktoré nesprávne časuje a používa nesprávne predložky. Nikto od vás nebude nikdy vyžadovať, aby ste hovorili dokonale, naopak ocenia vašu snahu. Mňa to vždy tak dojíma, keď počujem cudzinca hovoriť po slovensky, ako sa snaží. Naopak ma vytáča, keď ľudia, ktorí roky žijú na Slovensku, vždy vytiahnu angličtinu, lebo načo by sa učili po slovensky, keď všetci vedia po anglicky. Áno vedia, ale ono to nie je iba o reči, ale hlavne o vzťahoch, všade.

Dôverujte si, cudzí jazyk je ťažký, ale keď sa učíte, budete sa zlepšovať a aj rozprávanie bude lepšie, moji študenti to mnohí zvládli, sú úžasní, naučili sa výborne rozprávať, aj na Slovensku, nemuseli vycestovať na dlhší čas do zahraničia. Krásne sa porozprávame aj o komplexnejších témach ako ekonómia, financie, politika.

Na záver

S angličtinou si v Taliansku nevystačíte. Taliani sú špecifický národ, funguje sa tu na základe známostí, dôvery a priateľstva. Ak chcete byť súčasťou komunity, musíte sa naučiť ich reč. Ľudia sú tu síce priateľskí a vždy sa snažia byť nápomocní, ak ak si tu chcete vybudovať vzťahy, priateľské, či obchodné, musíte hovoriť ich jazykom. Až potom sú ľudia ochotní urobiť aj niečo viac a pomôžu spôsobom, ktorý znamená viac. Čokoľvek sa prihodí, vždy budú ochotní nie len pomôcť, ale aj vyriešiť problém. Každý rok keď strávim pár mesiacov v tejto krajine, vždy niečo riešim, ale zakaždým sa mám na koho obrátiť a cítim sa tu viac než doma, práve kvôli atmosfére, priateľom a známym, vďaka nekonečným debatám. Oni dokážu debatovať od 7:00 rána až do neskorej noci, tomu sa proste nikdy nevyhnem. Som šťastná, že som súčasťou tejto komunity, a teším sa najmä kvôli mojej rodine, lebo svet našich známostí a priateľov nie je obmedzený iba na jednu krajinu. Hovorí sa, že koľko jazykov ovládaš, toľko životov žiješ a možnosti, ktoré máme, sa nám nekonečne rozšíria.